• Strona główna
  • Dodaj stronę
  • Aktualności
  • Forum
  • Kontakt
  • Logowanie do serwisuZdrowe zęby u psa
Bardzo ważnym elementem pielęgnacji psa jest dbanie o stan jego uzębienia. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia jak i poczucia komfortu naszego pupila. Często występujące choroby zębów i przyzębia, a także jamy ustnej nie tylko sprawiają naszemu psu ból ale mogą mieć też groźne dla jego następstwa.

Jak należy prawidłowo dbać o zęby naszych zwierząt, aby były one zdrowe i mocne? Po pierwsze należy przede wszystkim regularnie codziennie oczyszczać psie zęby specjalną szczoteczką, najlepiej po ostatnim posiłku. Może brzmi to śmiesznie - myć zęby psu jak dziecku, ale wierzcie mi jest to niezwykle ważne dla jego zdrowia.

Psy na ogół nie bardzo lubią, gdy dotyka się ich pyska lub zagląda do niego,(nikt tego nie lubi - ludzie też ;-)) dlatego bardzo ważne jest, aby nasze zwierzę było to tego rodzaju zabiegów przyzwyczajone od bardzo młodego wieku . Oczywiście, nawet dorosłego psa również można oswoić z zabiegami pielęgnacyjnymi - to zależy tylko od cierpliwości jego właścicieli – należy nagradzać go i chwalić po każdej udanej próbie czyszczenia zębów.

Możemy w sklepach zoologicznych zaopatrzyć się w różnego rodzaju artykuły do pielęgnacji zębów przeznaczone dla psów np:

:: szczoteczki podobne do tych, których używają ludzie,
:: szczoteczki nakładane na palec,
:: pasty do zębów o smaku przyjemnym dla psa,
:: preparaty rozpuszczające płytkę bakteryjną itp.

Regularne stosowanie odpowiednich środków pozwoli zapobiec tworzeniu się kamienia nazębnego, złagodzić stany zapalne oraz uniknąć potencjalnego bólu zębów. Czyszczenie zębów wspomaga również leczenie chorób przyzębia.

Każdy właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę z tego jak istotnym elementem pielęgnacji jamy ustnej psa jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia zwierzęcia.Jeżeli podczas kontroli zauważymy jekiekolwiek niepokojące objawy należy udać się do lekarza weterynarii.

Podczas rutynowego sprawdzania stanu jamy ustnej naszego psa, należy zwracać szczególną uwagę na następujące objawy:

:: powstanie płytki nazębnej
:: powstanie kamienia nazębnego – weterynarz powinien dokonać zabiegu usunięcia kamienia
:: zaczerwienienia, bolesność dziąseł
:: przykry zapach z pyska
:: stany zapalne
:: pojawienie się kieszeni zębowych
:: ruszające się zęby
:: zaniki tkanki kostnej w zębodole
:: krwawienie dziąseł

Dobrze jest raz na pół roku udać się z psem na wizytę kontrolną do weterynarza, gdyż nie zawsze potrafimy w porę zauważyć symptomy choroby.

Oprócz czyszczenia zębów szczoteczką i pastą, możemy podawać psu specjalne przysmaki, które służą do oczyszczania zębów. Sklepy weterynaryjne oferują także wszelkiego rodzaju gryzaki (w tym gryzaki enzymatyczne, które rozpuszczają płytkę bakteryjną), piłeczki z kolcami, plecione zabawki ze sznurka itp.Wszystkie te zabawki są pomocne w utrzymaniu prawidłowego stanu uzębienia u psa.

Bardzo ważne jest także, aby karmić psa odpowiednim pożywieniem. Psy, które dostają wyłącznie miękkie jedzenie często mogą mieć większe kłopoty z kamieniem nazębnym, natomiast te, które dostają też suchy pokarm mają możliwość ścierania płytki nazębnej podczas gryzienia chrupek.
 [str. 1 z 22]  następna ⇒
 [str. 1 z 22]  następna ⇒
 [str. 1 z 22]  następna ⇒
 [str. 1 z 22]  następna ⇒
dormire.pl   |   stronynet.pl   |   inocleg.pl   |   firmanet.pl  
stronę odwiedziło 13299 osób